مهر 03, 1401

امین

جزیره ای بی نظیر و دیدنی که زیباترین جزیره آبهای خلیج فارس به شمار می رود، در جنوب کشور ایران قرار دارد. این جزیره که به مرکز تجارت مروارید معروف است مهم ترین مقصد توریستی داخلی و خارجی در تنگه هرمز می باشد. این جزیره بیضی شکل 25000 نفر جمعیت دارد و پوشیده از درختان نخل است. درصد اکسیژن خالص در جزیره کیش باعث شده است تا کسانی که مشکل تنفسی دارند در این جزیره ساکن شوند. 91 کیلومتر مربع مساحت دارد و از شمال به ایران، از شرق به تنگه هرمز، از غرب به کشور بحرین و عربستان و از جنوب به امارات متحده عربی منتهی می شود. این جزیره بخاطر مکانهای دیدنی بینظری که دارد سالانه حدود یک میلیون و 600 گردشگر به خود می بیند.

 

پیدایش جزیره کیش

بر اساس شنیده ها و گفته ها این جزیره به دلیل حرکت صفحه های عظیم قاره ها و اتفاق های بعد از آن به همراه دیگر جزایر تنگه هرمز نیز پدید آمد. این جزیره در زمان هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان تحت تسلط ایرانیان بوده است. در آن زمان کیش توسط خلفای اموی اداره می شد و این وضع تا سال 249 هجری قمری ادامه داشت تا اینکه یکی از اهالی شهر ری نیز تمامی جزایر خلیج فارس علی الخصوص کیش را مورد تسخیر خود قرار داد. بزرگ ترین مرکز تجاری در دوره سلجوقیان، جزیره کیش می باشد. در آن زمان افراد ضعیف و فقیر بسیاری توسط دزدی های دریایی زندگی خود را گسترش دادند و وضعیت مالی خود را پرورش دادند. این جزیره در سال 912 تا 1031 مانند جزیره هرمز توسط پرتغالیها تسخیر شد ولی در نهایت، امام قلی خان موفق به بازپس گیری این جزیره شد.

 

 

آب و هوای کیش

این جزیره نیز مانند جزیره های دیگر آب و هوای ساحلی و شرجی دارد. در فصل زمستان بارش های زیاد اتفاق می افتد و البته بیشتر به صورت رگباری هستند. تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های مطلوب از ویژگی های آب و هوایی این جزیره است. دمای 27 درجه در کیش معمولی است و اگر بخواهد خیلی هوا به سمت گرمی برود بیشتر از 32 درجه می شود. تیر و مرداد همیشه در هر استان ایران هوا بسیار رو به گرمی می رود، اما در کیش این حد به بالاترین حالت ممکن خود می رسد. دی، بهمن و اسفند هم نیز بر خلاف تیر و مرداد کیش را به بهشت تبدیل می کند و اگر تصمیم به مسافرت گرفته اید حیف است که در این ماه ها برنامه ریزی نکنید. در کل برای سفر به کیش فصول پاییز و زمستان که دمای هوا معمولا 27 درجه می باشد بسیار مناسب است.

 

فرهنگ مردم کیش

نوعی لباس نخی بلند و راحت که هم برای مردان و هم برای زنان مناسب است و دشداشه نام دارد به همراه نوعی کلاه از جنس نخ و ابریشم که به اسم های عرقچین و توبی معروف است لباس مردم کیش است که بخاطر ورود اعراب به ایران این طرز لباس پوشیدن در آنجا باب شده است. اکثر این افراد اهل سنت هستند و به همین خاطر مهترین عید های آنها عید فطر و عید قربان می باشد. ماهیگیری، دامداری و دریانوردی از جمله کارهای است که اکثر ساکنان کیش به آن می پردازند و از این راه به خوبی امرار معاش می کنند. صید مروارید در گذشته بین مردم کیش مرسوم بوده است. نوعی طبل از علایق مردم کیش است و در حالت کلی موسیقی برای آنها بسیار حائز اهمیت می باشد.

قلیه، مضروبه، هریسه و مچبوس از غذاهای رایج در کیش است که مردم بیشتر به آنها علاقه مندند.

 

 

 

جاذبه های تفریحی در کیش

کیش در جنوب غرب اسیا چهارمین مقصد گردشگری می باشد. جاذبه های گردشگری زیبا و بی نظیر که هر کدام جذابیت خاص خود را دارد نیز باعث شده تا تنگه هرمز دارای نام و شهرت خاصی شود. به برخی از این جاذبه های تفریحی که بسیار مورد پسند گردشگران واقع شده است در زیر ذکر می کنیم:

1.شهر تاریخی حریره   2.پایاب   3.کاریز(قنات)   4.پارک هنر   5.ساحل مرجانی   6.کشتی یونانی به گل نشسته   7.باغ پرندگان کیش   8.آکواریوم   9.دلفیناریوم   10.کلبه هور   11.باغ وحش   12.منطقه جنگلی آهوان آزاد   13.پارک ساحلی سیمرغ   14.پارک ساحلی مرد ماهیگیر   15.پیست اتومبیل رانی کارتینگ   16.بولینگ مریم  

قوانین و مقررات خاص

در کیش مردم موظف به تمام قوانین وضع شده توسط دولت هستند و اگر غیر از این باشد جریمه های سنگینی در انتظار اوست. رغایت تمامی این قوانین به نفع خود مردم می باشد ولی برخی در رعایت آنها کوتاهی می کنند. بعضی از این قوانین هم نیز بسیار جالب توجه می باشد و فقط مختص جزیره کیش می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با این قوانین جالب آشنا شوید.

1.بوق زدن در هر جای جزیره کیش مطلقا ممنوع است.

2.رعایت حق تقدم و توفق کامل قبل از عبور از میدان ها ضروری است.

3.راهنما زدن برای پلیس بسیار اهمیت دارد و در صورت نزدن جریمه سنگین در انتظار اوست.

4.در صورتی که عابری در حال عبور از خط عابر پیاده است راننده موظف به توقف کامل است.

5.دنده عقب هم نیز در این جزیره از حساسیت های پلیس رانندگی است و در صورت مشادهده جریمه سنگین در انتظار راننده راننده خواهد بود.

6.انداختن آشغال و سیگار از شیشه ماشین نیز جریمه سنگین به همراه دارد.

7.شاید باورتان نشود اما ظاهر کثیف ماشین شما نیز برای پلیس مهم است و جریمه مختص به خود را دارد.

8.تاکسی های سفید در کیش فقط دربستی می روند و هزینه های رفت و آمد نیز قیمتی ثابت دارد.

9.زدن چادر در جزیره ممنوع می باشد و فقط در ایام عید این کار ممکن است.

10.آب آشامیدنی در این جزیره وجود ندارد حتما به خاطر داشته باشید از آب معدنی استفاده کنید.

 

شناخته شده ترین جاذبه دبی هتل برج العرب نام دارد که می تواند یکی از عجایب هفت گانه جهان باشد. این بنا جزو چهار هتل بلند دنیا قرار دارد و گران ترین هتل دنیا هم نام گرفته است به طوری که هزینه اقامت به مدت یک شب در کوچک ترین اتاق آن 6 هزار درهم و هزینه سرو یک غذا حداقل 1000 درهم می باشد. این بنای دیدنی ابتدا فقط به عنوان یک هتل در دبی بود که بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی به شهرت خاصی دست یافت. این شهرت بیشتر بابت طریقه ساخت این هتل بود. به این دلیل که این هتل به طرز شگفت انگیزی بر روی یک جزیره ی مصنوعی ساخته شده و ارتفاع آن 321 متر بالاتر از سطح دریا می باشد. لازم به ذکر است جزیره توسط یک پل که دارای انحنایی کم می باشد به ساحل متصل است. این برج که از هر جای دبی قابل مشاهده است نیز توسط تام رایت معمار آمریکایی ساخته شده است، به طوری که قرار بود این برج به عنوان نماد دبی محسوب شود و همین اتفاق هم افتاد، زیرا امروزه افرد زیادی فقط برای بازدید از این هتل به دبی می روند. ساخت این هتل هفت ستاره که گفته می شود تنها هتل هفت ستاره دنیاست از سال 1994 شروع شد و در نهایت در سال 1999 به پایان رسید. این هتل دارای 28 طبقه می باشد و به طرز باورنکردنی 7 طبقه از این بنا در زیر آب به صورت آکواریوم ساخته شده است.

تاج محل فراتر از یک بنای تاریخی و پرآوازه ترین بنای جهان با داشتن آرامگاهی زیبا و باشکوه به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته شده است. این بنای شگفت انگیز و پرهزینه توسط شاه جهان (پنجمین امپراتور) در نزدیکی شهر آگرا در 200 کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت کشور هند برپا شده است. این آرامگاه که از سنگ مرمر سفید ساخته شده است سمبل پاکی، عشق و درد است. این بنا در سال 1632 هنگامی که همسر شاه در سفری جنگی هنگام وضع حمل فوت کرد به دستور شاه بنا شد. همسر شاه که زنی ایرانی به نام ارجمند بانو که به ممتاز محل معروف بود اکنون آرامگاهی به مساحت 18 هکتار دارد و ساخت آن 15 سال طول کشید. امپراتور پنجم با ساخت این بنا نهایت ستایش به عشق خود را به نمایش گذاشت، حرکتی فوق رمانتیک که این امپراتور برای همسر مرحومه خود به ارمغان آورد واقعا قابل تحسین است. در معماری این بنا دو سبک معماری هندی و ایرانی اسلامی به چشم می خورد. استاد احمد و حمید لاهوری از طراحان اصلی این بنا بودند ولی طراحی این بنای عجیب قطعا توسط یک نفر اصورت نپذیرفته و هنرمندان زیادی در ساخت آن شراکت داشته اند. خود شاه نیز از آنجایی که علاقه شدیدی به معماری و طراحی داشت در ساخت این برج نظراتی ارئه کرده است.

معمولا همه ی ما در سفرهایمان مشکل خوردن غذایی مناسب را داشته ایم و حتی گاهی برایمان پیش آمده است که غذایی که قبلا عاشقش بودیم و آن را با هیچ چیز عوض نمی کردیم برایمان تهوع آور شود. اینجاست که بخشی از سفر برای شما باعث می شود خاطره ای بد به جا بماند و اینکه با خود بگویید هیچ جای دنیا مثل خانه خود آدم نمی شود. پس باید در سفر خود برنامه ی غذایی مناسبی را داشته باشید تا با مشکلات چنینی رو به رو نشوید و بتوانید سفری سالم و بهداشتی داشته باشید. برنامه ای که باید داشته باشید بهتر است بر پایه مدت زمان سفر، محل سفر، توجه به نکات بهداشت تغذیه در سفر و اصول تغذیه باشد تا به مشکل تغذیه در سفر بر نخورید. مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که در سفر خود هرگز رژیم غذایی خود را به یاد نیاورید، زیرا غیر ممکن است غذایی که در منزل میل می کردید را بتوانید در سفر تهیه و میل کنید به همین دلیل رژیم در سفر را تا پایان سفر راه کنید و خوش بگذرانید. نکات ریزتر برای اینکه برنامه ی مناسب و کاربردی در رابطه با تغذیه داشته باشید، وضعیت اقتصادی در سفر، مقدار هزینه اختصاص داده شده برای مصرف غذا، تعداد افراد و میانگین سنی، تهیه میان وعده های سالم برای کور نشدن اشتها و استفاده از هر 4 گروه غذایی از جمله نان و غلات، میوه و سبزیجات و لبنیات و گوشت می باشد.

در جهان کشورهای زیادی هستند که بخاطر طبیعت زیبایشان گردشگران زیادی را جذب خود کرده اند. کشور اتریش یکی از این کشور هاست که با داشتن طبیعتی بکر و منحصر به فرد تا به الان انتخاب اول گردشگران و علی الخصوص طبیعت گردان شده است. این کشور با مساحتی حدود 899.387.8 کیلومتر و جمعیتی بالغ بر 8.822.267 نیز در اروپای مرکزی قرار گرفته است و وین نیز با جمعیت 1.523.000 نفر 20 درصد از کل جمعیت را در بر می گیرد. کوه های مرتفع و با شکوه آلپ، جنگل های وسیع و با قدمت و همچنین دریاچه های شیشه ای چشم نواز کشور بر زیبایی و شهرت کشور اتریش می افزاید. مردم این کشور در هر منظقه که باشند از زندگی شهری مدرن بهره می برند و فرهنگ و سنت خاص خود را دارند به حدی جالب است که توجه گردشگران را جلب خود می کند. بناها و کلیسا در اتریش به فراوانی یافت می شود و سبک معماری گوتیک و باروک در ساخت این کلیساها نمایان شده است. در اتریش هنر موسیقی از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که بتهوون آهنگساز معروف المانی زندگی خود را در اتریش گذراند.

در این بخش از سایت، به معرفی کشورهایی که در حال حاضر (2019) ایرانیان نیز می توانند بدون داشتن ویزا و فقط گرفتن گذرنامه به آن کشور های سفر کنند، می پردازیم. به طور کلی کشور هایی هستند که اگر ایرانیان می خواهند به آنان سفر کنند نیازی به ویزا ندارند به ترتیب زیر می باشد.

جزیره ای زیبا و منحصر به فرد که ونیز نام دارد و در زبان ایتالیایی به آن venesia می گویند. شهر ونیز جزایر متعدد و عجیبی دارد که برخی از آن ها با پل به یکدیگر متصل اند و برخی دیگر نیز جدا هستند. این جزایر در شمال ایتالیا و نزدیکی دریای آدریاتیک قرار گرفته است. مورد عجیبی که تقریبا همه ی گردشگران دنیا از آن بی خبرند، این است که شهر ونیز کاملا بر روی آب قرار گرفته و علاوه بر آن موزه ها کلیسا ها و بناهای این شهر از زیبایی و جذابیت بالایی برخوردارند. اثار باستانی و هنری و سبک ساختاری ساختمان های این شهر موجب شده است تا نام آن در لیست میراث جهانی یونسکو قرار بگیرد. علاوه بر آن جشنواره ها، کارناوال ها و فستیوال هایی که سالانه در این شهر برگزار می شوند گردشگران بیشتری را مجذوب کرده و به همین سبب بخش عظیمی از اقتصاد این کشور بر پایه گردشگری نیز اداره می شود.

سقطرا نام جزیره ای در کشور یمن است و به طور دقیق در غرب اقیانوس هند، میان دوقاره آسیا و آفریقا و در نزدیکی خلیچ عدن قرار دارد. سقطرا جزیره ای است که به دلیل دور ماندن از هر گونه خشکی و قحطی زدگی دارای گونه های مختلف گیاهی و جانوری ای است که هیچ جای دنیا پیدا نمی شوند مگر به تعداد محدود. بیش از 500 نوع گیاه و 290 نوع پرنده در این جزیره وجود دارند که آمار خوبی نیز می باشد. شهرت این جزیره بیشتر و بیشتر به علت وجود درختانی است از تنه آنها خون جاری می شود. این درخت به نام درخت خون اژدها مشهور شده و نوعی از درختان کمیاب نیز به شمار می رود. برخی بر روی نام این جزیره نظراتی دارند و می گویند که نام آن در زبان سانسکریتی نیز دویپا ساخادراوا می باشد و در واقع به معنای جزیره شادکامی می باشد.

برای کسی که به دنبال گردشکری و جست و جو در رابطه با آثار باستانی و سازه هایی که در زمین وجود دارند است، باید جالب باشد که دیواری با طول بیش از 500 کیلومتر که به طور شگفت انگیز ساخته شده است در کشور چین قرار دارد. این سازه برابر با 2300 سال قدمت دارد که در واقع طولانی ترین و بزرگ ترین اثر معماری باستان هم به شمار می رود.این اثر باستانی در سال 1987 میلادی در فهرست میراث جهانی ثبت شده است. در این بخش از سایت می خواهیم شما را با این دیوار طولانی آشنا کنیم که نمادی از غرور و فرهنگ و مقاومت مردم چین است و امیدواریم از این مطلب لذت ببرید.

 

 

 

تاریخچه دیوار چین

دیوار چین در طی تصمیماتی بلند پروازانه در 259 تا 210 قبل از میلاد ساخته شده است که دستور ساخت آن توسط امپراطور چین شی هوان پس از به وحدت رساندن چین داده شده است. او می خواست با ساخت همچنین دیواری از حملات دشمن و دستبرد به مراتع شمالی نیز جلوگیری کند. این دیوار در آن زمان 9 استان را در برداشته بود و از شرق به استان لیائونینگ و از غرب به جایوگوان نیز ادامه پیدا کرده است. سلسله های متعددی در همان زمان به توسعه و ساخت دیوار چین کمک های زیادی کردند اما سلسله مینگ در این میان بیشترین کمک را داشت و توانست طول دیوار چین را به 600 کیلومتر برساند. دشواری های ساخت دیوار چین اعم از این که کارگران چگونه در مراتع شیب دار کار می کردند و یا اینکه سنگ های بزرگ را چگونه حمل می کردند می باشد، اما تمام این دشواری ها در حال حاضر به سود کشور چین تمام شده است و سالانه میلیون ها نفر از این سازه شگفت انگیز دیدن می کنند.

 

 

 

چرا دیوار چین ساخته شد

هدف اولیه از دستور ساخت این بنای عظیم دفاع از کشور در برابر حملات بی رحمانه قبایل از جمله مغول ها بوده است. در سال 246 قبل از میلاد، چین به ایالت کوچک تقسیم شده و پادشاهی که بعد ها دستور ساخت دیوار را داده بود، بخش های چین را با هم متصل کرده بود. بدبختانه در شمال کشور چین امپراطوری مغل ها سکونت داشند و هر لحظه ممکن بو قصد حمله و غارت به سرشان بزند و حمله ور شوند. بنابراین پادشاه دستور بر ساخت دیوار چین داد و واقعا هم این تصمیم به جا بود و کشور چین حفظ شد.

چند حقیقت جالب راجع به دیوار چین

1.طول اصلی این دیوار برابر با 21166.18 کیلومتر حساب شده است.

2.دیوار بزرگ مینگ در مسیر 9 استان لیائونینگ، هبئی، تیانجین، پکن، مغولستان داخلی، شانشی، شاآنشی، نینگ شیا و گانسو نیز قرار دارد.

3.دیوار بادلینگ که بخشی از دیوار عظیم چین است در سال 2001 حدود 63 میلیون بازدید کننده داشته است که در هفته اول ماه های می و اکتبر تعداد بازدید کنندگان از این دیوار در اوج خود یعنی حدود 70 هزار نفر در یک روز می رسد.

5.میانگین ارتفاع دیوار چین حدود 7.88 متر حساب شده اما بلند ترین ارتفاع آن نیز 14 متر است.

کوهنوردی جزو دسته ای از ورزش هاست که طرفداران زیادی از هر قشر چه زن و چه مرد دارد و اگر شما به دنبال یک ورزش و طبیعت گردی چالش بر انگیز هستید، قطعا کوهنوردی می تواند یک انتخاب درست باشد. در این رشته ی ورزشی اوج لذت وصف ناشدنی که می تواند برای شما به ارمغان بیاورد فتح قله های پر ارتفاع و نعمت تماشای افق های طولانی است. کوهنوردی آنقدرلذت بخش است که برخی از آن به عنوان یک شغل که بتوان کسب درآمد کرد، امرار معاش می کنند. در رندگی موانع زیادی برای پیش به جلو رفتن در سد راه شما قرار می گیرد بنابراین با استفاده از امکانات و وسایلی که دارید و قدرت انتخاب و اختیار باید با مهارت کافی از آن موانع گذر کنید. کوهنوردی هم مانند زندگی در برخی اوقات ممکن است مانعی در پیشرفت شما پیش بیاید و شما را از کار خود بازدارد. اما یک کوهنورد باید بتواند همانطور که در زندگی موانع را پشت سر می گذارد در ارتفاع چند صد متری از زمین هم خود را نجات دهد. مسیر های سنگی، یخی، جنگل ها و... همگی در زمان خود می توانند مشکلاتی را پیش بیاورند.

اما در این همه لذت و مشکلات و... یک کوهنورد در اولین وهله باید جنبه های ایمنی را رعایت کند و در واقع مراقب باشد تا سراغ انتخاب های اشتباه نروند تا به مشکل بر نخورند.

 

 

همیشه منتظر گم شدن باشید

یکی از مشکلاتی که ممکن است در پیچ و خم کوهنوری برای شما پیش بیاید گم کردن راه اصلی و منحرف شدن است که خیلی از کوهنوردان ماهر و حرفه ای در دنیا با توجه به اعتماد به حرفه و مهارت خود این قضیه را نادیده گرفتند در نهایت در مسیر فتح قله های موقفیت جان خود را از دست دادند. بنابراین کوهنوردی یک رشته ی شوخی بردار نیست. در این طور مواقع که حس می کنید از مسیر اصلی منحرف شده اید باید از قطب نما و نقشه استفاده کنید و اگر این ها را ندارید شما صرفا یک کوهنورد نیستید.امروزه وجود GPS گوشی نیز جای قطب نما را گرفته، اما برخی کوهنوردان این مسئله مهم را نمی دانند که اگر در سفر 4 یا 5 روزه ای که دارند به کمبود شارژ گوشی بر بخورند، دیگر نمی توانند از GPS استفاده کنند و باید همان ابزار سنتی و قدیمی و بسیار کار آمدتر را برگزیند.

مواجهه با کمبود آب

یک انسان اگر 2 روز به بدن خود آب وارد نکند به مرگ متوسل می شود. اگر شما نمی خواهید که به این وضع در کوهنوردی دچار شوید باید حتما راه حل هایی داشته باشید تا بتوانید در شرایط سخت، تمام آبی که به همراه داشته اید تمام شده اند آب مورد نیاز خود را بدست بیاورید. مکان های سرسبز، مکان هایی که یک صخره سخت به یک صخره نرم تلاقی پیدا می کند نیز همگی سوژه هایی هستند تا در آن جا آب بیابید. در صورت کمبود آب سعی کنید به دنبال آب تمیز بگردید زیرا آب آلوده زود تر از تشنگی مرگ شما را فرا می رساند.

 

 

هر میوه ای را نخورید

همه ی آدم های معمولی که برای تفریح به جنگل می روند وقتی را صرف گشت و گذار برای پیدا کردن میوه های جنگلی می کنند و متاسفانه هر چیزی که به ظاهر قابل خوردن باشد و از درخت آوزیران را می خورند و در نهایت کارشان به بیمارستان کشیده می شود. اما وقتی یک کوهنورد که به یک سفر طولانی مدت رفته بخواهد همچین اشتباهی مرتکب شود مرگ نه چندان حتمی در انتظار او خواهد بود و اگر هم مرگ به سراغش نیاید انقدر در سلامت تاثیر می گذارد که از جلو رفتن وی جلوگیری می کند. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است اگر می خواهید با این مشکل بر نخورید در اینترنت یا کتاب ها در رابطه با میوه های جنگلی اطلاعات کافی را کسب کنید تا بی دقت به هر میوه ای که دیدید لب نزنید.

 

 

 

چک لیست مورد نیاز کوهنوردی

هر رشته ورزشی نیاز به ابزار مورد نیاز خود دارد تا در آن رشته به صورت حرفه ای مشغول به کار شوید. در ادامه مقاله یک لیست از ابزار مورد نیاز شما که در کوهنوردی حتما و حتما کمک خواهد کرد را تهیه کردیم امیدواریم در به همراه بردن هیچ کدام از آنها غفلت نکنید:

1.کاپشن 

2.کوله پشتی

3.کیف مخصوص 

4.باتوم مخصوص کوهنوردی

5.فلاسک چای

6.جعبه کمک های اولیه

7. کیسه خواب

8.جوراب کلفت

9.لوازم بهداشتی

10.بطری آب 

11.دستکش

13.کلاه برای تغییرات آب و هوا

14.بادگیر 

و هر نوع وسایل و ابزار و امکاناتی که فکر می کنید ممکن است در کوهنوردی به کار شما بیاید.

صفحه1 از3